Az UNICEF friss jelentése szerint a második világháború óta nem volt olyan globális mértékű és léptékű, gyermekeket veszélyeztető probléma, mint a koronavírus-járvány. Az adatok elkeserítőek.
Az UNICEF legfrissebb jelentéséből kiderült, hogy a koronavírus-járvány hatására nagy mértékben nőtt a gyermekszegénység és az egyenlőtlenség mértéke. A tanulmány becslése szerint
a pandémia és a karanténintézkedések miatt jelenleg 100 millióval több gyermeket érint az úgynevezett „többdimenziós szegénység”, ami 10 százalékos növekedés 2019-hez képest.
Emellett sok gyerek nem részesül megfelelő oktatásban és egészségügyi ellátásban, nem jut elég élelmiszerhez a járvány és karantén következtében. De az ebből fakadó gyermekmunka, gyermekházasság és mentális problémák is egyre több gyereket érintenek.
Az UNICEF jelentésének legfontosabb adatait a Telex foglalta össze:
- 60 millióval nőtt a szegénységben élő gyermekek száma a járvány alatt.
- 1,6 millió gyermek nem járt iskolába a járvány csúcsán az iskolabezárások miatt.
- 2020-ban több mint 23 millió gyermek nem részesült az alapvető védőoltásokban.
- A 10-19 éves korosztály 13 százalékának mentális állapota nem kielégítő, ráadásul a mentális egészségügyi szolgáltatások a járvány időszakában leálltak.
- Az évtized végére 10 millióval nőhet a gyermekházasságra kényszerített kiskorúak száma.
- A gyermekmunkára kényszerülő gyerekek száma globálisan 160 millióra nőtt, további 9 milliót pedig az a veszély fenyeget, hogy 2022 végére munkára kényszerülnek a járvány okozta szegénység következtében.
- 50 millió gyermek szenved alultápláltságban, de ez a szám 2022-ig 9 millióval nőhet.
- 2022-ben várhatóan 525 millió gyerek szorul majd humanitárius segítségre.
Az UNICEF előrejelzései szerint 2022-ben 1.2 milliárd ember, köztük mintegy 525 millió gyermek szorul majd humanitárius segítségre.