Egyre több óvodás csoport és iskolai osztály kényszerül karanténba a súlyosbodó járványhelyzet miatt, ami lehetetlen helyzetbe hozza a családokat.
A téli szünet után jelentősen megnőtt koronavírus-fertőzött gyerekek és tanárok száma, egyre több iskolában rendelnek el digitális oktatást. Ez pedig nehéz helyzetbe hozza azokat a szülőket, különösen az egyedülálló szülőket, akik emiatt kénytelenek otthon maradni a gyerekükkel.
A hatósági karantén elrendeléséhez elég, ha egy fertőzött gyermeket találnak a csoportban vagy az osztályban, így a gyerekek egymás után többször is karanténba kerülhetnek. A határozat értelmében
a gyerek ilyenkor nem hagyhatja el lakó- vagy tartózkodási helyét, a külvilágtól teljesen el kell zárni, háztartáson kívüli személy ‒ például nagyszülő – nem biztosíthatja a felügyeletet. Valamelyik szülőnek tehát otthon kell maradnia.
A magyar állam ehhez semmilyen segítséget nem biztosít, sőt nehezíti az otthonmaradást ‒ áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közérdekű bejelentésében.
Táppénz ugyanis csak beteg gyermek ápolása esetén vehető igénybe, de ha a karanténra kötelezett gyermek nem beteg, a szülőnek dolgoznia kell. Hogy otthon tudjon maradni, szabadságot vagy fizetetlen szabadságot kell igényelnie, amihez a munkáltató hozzájárulása szükséges.
Sok szülő az éves szabadságának meghatározó részét a karanténidőszakra használja fel, akár éves szabadságkeretét is kimeríti. A fizetetlen szabadság sem jelent jó megoldást, hiszen ebben az esetben a szülők nemcsak fizetés, hanem tb nélkül is maradnak.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közérdekű bejelentésben hívta fel az Emberi Erőforrások Minisztériumának figyelmét a problémára. A szervezet sürgeti, hogy a minisztérium terjessze ki a keresőképtelenség és a táppénz lehetőségét az ilyen esetekre.
Úgy gondoljuk, hogy a gyerekek járványügyi megfigyelése alatt lehetővé kell tenni, hogy a szülő biztonságosan és bérkiesés nélkül maradhasson otthon
– áll a közleményben.
Arra kérik a szülőket, ha hasonló nehézségekkel küzdenek, forduljanak panasszal a döntéshozók felé, hogy nagyobb eséllyel kikényszeríthető legyen a jogorvoslat. Ehhez mindössze annyit kell tennie a szülőnek, hogy kitölti a panaszmintát, néhány sorban leírja saját helyzetét, majd továbbítja azt az EMMI-nek.
Címoldali kép: Schutterstock