A kisgyerek nevelése során a szülő gyakran elvész a tennivalók és szabályok rengetegében, és a napi küzdelmek elfeledtetik vele azt, hogy időt szakítson a gyermeke önbizalmának a megerősítésére is. Az persze fontos, hogy az apróságok megtanulják a helyes viselkedést és kialakuljon a felelősségtudatuk, de ha észrevesszük, hogy a nevelésünk zömében utasításokból meg dorgálásból áll, jobb, ha kellemesebb módokon próbálunk közelíteni a gyerekhez. McKenna Saady írása.
Pszichológiai kutatások kimutatták, hogy a szeretetteljes és meleg bánásmód egész életre szólóan megágyaz a boldogságképességünknek és jótékony hatást gyakorol a mentális egészségünkre. A kedvesség és a bátorítás ráadásul kapcsolaterősítő is, így zökkenőmentesebbé teszi a gyereknevelés rázósabb részeit.
Íme 10 példamondat, amely felturbózza a gyerek önbecsülését és megerősíti a szülő-gyerek kapcsolatot:
1. Mosolyognom kell, ha rád nézek.
Az egészen kicsi gyerekek még tanulják az érzelmeik azonosítását és kifejezését. A boldogság egyetemes megnyilvánulása a mosoly, hadd tudja a kicsi, hogy ez az ő érdeme. Ez nagy diadal lesz neki!
2. Történjék bármi, mindenképp szeretlek.
A gyereked természetesen tudja, hogy szereted ‒ ám ha hibázik, szüksége lehet a feltétel nélküli szereteted kimutatására.
3. Szeretlek.
Talán furcsa, mégis felemelő azt hallania a gyereknek, hogy nemcsak családtagként szereted őt, hanem úgy is, mint egy másik embert.
4. Szeretek a szülőd lenni.
Új távlatot nyitsz neki azzal, hogy nemcsak őt szereted, mivel a gyereked, hanem ezt az életet is szereted, ami az ő nevelésével együtt jár.

5. Láttam, hogy mindent megtettél.
Ha tudatod vele, hogy érdekel, amit csinál, és az eredménytől függetlenül méltányolod az igyekezetét, az igencsak növeli az önbizalmát.
6. Hallgatlak.
Igen felszabadítólag hat a gyerekre az a tudat, hogy figyelsz rá, amikor valami fontos dolgot akar bemutatni neked, még akkor is, ha az a fontos dolog valami bosszantó csacsiság. (A figyelem hiánya akár agresszív lépésekre is késztetheti a gyereket, erről ebben a cikkben írtunk részletesebben ‒ a szerk.)
7. Köszönöm a segítségedet.
Ahelyett az elvárás helyett, hogy a gyereked csak azért tartsa tiszteletben a kívánságaidat, mert a szülője vagy, érdemesebb kétoldalú tiszteletet kiépíteni. Ha méltányolod, hogy a gyerek rendet rak maga után, vagy odaadja másnak a játékát, akkor a jövőben is számíthatsz ilyen pozitív viselkedésre.
8. Büszke lehetsz magadra.
Ha a gyerekednek azt mondod, hogy büszke vagy rá akármilyen kis teljesítmény miatt, azzal nyilván növeled az önbizalmát. Ha arra bátorítod, hogy ő maga legyen büszke a kis győzelmeire, azzal hosszú távon még jobbat teszel neki. Ez ugyanis a saját motiváltságát segíti elő, így nem kell mások buzdítására hagyatkoznia.
9. Ha szükséged van rám, én itt vagyok.
A gyerek, ahogy cseperedik, egyre több függetlenséget igényel, de megnyugtató számára, hogy akárhány éves is, a szülő mindig elérhető, ha kell. Hagyjunk neki elég szabadságot, de emlékeztessük rá, hogy szükség esetén mindig rendelkezésére állunk. Ettől bátrabban hoz önálló döntéseket.
10. Jó ötlet!
A gyerek folyamatosan tanul, miközben játszik és felfedezéseket tesz. Vegyük észre, ha kreatívan gondolkozik, vagy jól oldja meg a problémákat, és adjunk is hangot ennek! Ezzel még több gondolkodásra serkentjük, és egyre több mindent tanul meg a környező világról.
Nyomtasd ki vagy írd le ezt a 10 mondatot, és tartsd szem előtt a nap folyamán. Főleg eleinte jöhet ez jól, amíg hozzá nem szoksz, hogy ilyen és ezekhez hasonló megerősítő kijelentésekkel bátorítsd a gyerekedet. Néhány hét elteltével már úgy fog menni, mint a karikacsapás. Szakíts majd időt a kapcsolatotokban beállt változás értékelésére. Meglásd: lelkesítő családi közegben, állandó biztatás mellett elképesztően tudnak szárnyalni a gyerekek!
(NR fordítása)
Címoldali kép: Shutterstock